Intersection 3

Czy pijesz odpowiednią ilość wody?

Wszystko kręci się wokół wody.

Wyobrażacie sobie dzień bez dostępu do wody? My też nie – bez niej nie ma życia. Dlatego tak ważne jest, by dostarczać organizmowi wodę w odpowiednich ilościach i odpowiedniej jakości. Prawidłowe nawodnienie organizmu jest podstawą jego funkcjonowania. W końcu woda może stanowić nawet 70% masy ciała dorosłego człowieka. Nasze życie odbywa się dzięki ruchowi płynów w komórkach i między nimi, a jakiekolwiek zaburzenia w tym ruchu mogą prowadzić do występowania chorób, a nawet śmierci.

Dlaczego woda jest tak ważna?

• jest składnikiem wszystkich tkanek i narządów

• stwarza środowisko do występowania wszelkich procesów biomechanicznych i odpowiada za ich regulację

• rozpuszcza i transportuje składniki pokarmowe dostarczane w diecie

• oczyszcza organizm z toksyn za pośrednictwem potu i moczu

• nawilża błony śluzowe, tworzy barierę ochronną wszystkich narządów w organizmie

 

Dlaczego woda jest tak ważna?

Wiele źródeł podaje, że bez wody dorosły człowiek może przeżyć zaledwie kilka dni, a w ciągu swojego życia wypija jej ok. 40 000 l. Zakłada się, że dorosły człowiek powinien wypijać 30 ml wody na kilogram masy ciała. Rodząc się, nasz organizm składa się w 95% z wody. Już po roku jej zawartość w organizmie wynosi 80%, w wieku 20-30 lat – około 70%, natomiast w wieku emerytalnym – 50-60%. Z biegiem lat nasze ciało usycha. Pijąc mniej wody, organizm będzie coraz trudniej radził sobie właściwie z funkcjami życiowymi. Dlatego tak istotne prawidłowe nawadnianie. Pewien francuski chirurg, filozof i laureat nagrody Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny, w roku 1912 na podstawie prowadzonych przez siebie badań, oznajmił: „Komórka jest nieśmiertelna! To tylko płyn, w którym otoczeniu żyje, ją degeneruje! Odnawiając ten płyn systematycznie oraz dając komórce pożywienie, może ona praktycznie żyć wiecznie!”.

Jaką wodę pić i ile?

Dietetycy zalecają picie 2-3 litrów wody dziennie.  Aby woda wspomagała nasz organizm i musi przede wszystkim być czysta, co nie ulega żadnej wątpliwości. Czysta pod względem chemicznym i biologicznym. Woda musi być łatwo przyswajalna, aby nasz organizm mógł ją wchłonąć i odpowiednio zagospodarować.Obecnie na rynku znajdziemy urządzenia, które zapewniają nam dostęp do czystej wody, wolnej od wszelkich zanieczyszczeń, nie tylko tych biologicznych, ale również tych chemicznych, stosowanych celowo w procesie, który ma na celu niedopuszczenie do zakażenia wody bakteriami, wirusami i grzybami. Warto zatem rozpatrzeć kwestię doboru urządzeń, które zapewnią nam łatwy dostęp do czystej wody i wybrać te, które przyniosą nam najwięcej
korzyści.

 

 

Powrót