Cal9919

Wellbeing w miejscu pracy

Zadbaj o swoich pracowników.

Dobry i lojalny pracownik to dla firmy skarb, a zespół zadowolonych pracowników to fundament sukcesu w biznesie. Od lat można zaobserwować wzrost pozytywnego trendu, jakim jest dbałość o dobre samopoczucie w miejscu pracy.  Pracodawcy, mając świadomość, jak wysiłek i zaangażowanie pracowników wpływają na jakość i wydajność firmy, poszukują rozwiązań podnoszących poziom zadowolenia wśród członków zespołu.

Zadowolenie pracownika – Twoja korzyść

Prawidłowa praca zespołu to podstawa prężnego rozwoju firmy. Im bardziej zadowoleni są jego członkowie, tym większa jest ich wydajność, kreatywność, poziom motywacji i komunikacji – zarówno z innymi pracownikami, jak i samym pracodawcą. Istnieje szereg zabiegów, których nadrzędnym zadaniem jest zwiększanie komfortu pracy oraz pozyskanie i utrzymanie lojalnego i wysoce wykwalifikowanego pracownika.

Jak zadbać o pracownika?

Fundamentem, na którym zarządzający pracownikami budują system rozwiązań i udogodnień, jest poznanie potrzeb swoich podwładnych. Coraz częściej standardy panujące w takich firmach zacierają granicę pomiędzy firmą a domem. Kiedyś spełnianie potrzeb pracownika ograniczało się do odpowiednio wysokiego wynagrodzenia, dzisiaj dostrzega się znacznie więcej.

Wymienić można szereg praktyk, które mają wychodzić naprzeciw wymaganiom i potrzebom pracowników. Do najbardziej tradycyjnych zalicza się:

• stabilność zatrudnienia w postaci bezterminowych umów o pracę
• odpowiednią wysokość wynagrodzenia oraz świadczenia dodatkowe (nagrody, premie)
• organizowanie kursów oraz szkoleń
• organizowanie wyjazdów integracyjnych oraz imprez
• system benefitów dopasowanych do pracownika

 

Bardzo istotnym aspektem w sprawie dbałości o pracowników, jest umożliwienie podejmowania kluczowych decyzji, co buduje poczucie odpowiedzialności i integralności z zespołem. Bezpośrednia komunikacja z przełożonym pozwala lepiej poznać się nawzajem i dopasować system pracy do potrzeb obu stron.

Brak sztywnego harmonogramu daje pracownikowi większą elastyczność i komfort. Choć niegdyś wielu pracodawców nie brało takiej formy pracy pod uwagę, obecnie przedsiębiorstwa pozwalają pracownikowi wybrać, czy pracuje zdalnie czy w biurze.

Strefy Wellness – miejsca, w których członkowie zespołu mogą się spotkać, porozmawiać i zrelaksować – pomagają zredukować poziom stresu w zespole. Pracownicy, którzy potrafią dobrze zarządzać swoim czasem i współpracować z innymi, świetnie odnajdą się w takiej formie pracy.

Zadbałeś o podstawy?

W pracy spędzamy znaczną część naszego życia. Dlatego podstawą zadbania o swój zespół jest zapewnienie mu komfortowych warunków, które przełożą się na prowadzenie zdrowego trybu życia – zarówno w kwesti psychicznej, jak i fizycznej.

 

Niekwestionowaną potrzebą każdego człowieka – zarówno pracownika, jak i pracodawcy – jest odpowiednie nawodnienie. Dlatego, niezależnie od pory roku, pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom dostęp do czystej wody pitnej. Rosnąca wciąż świadomość wśród szefów przedsiębiorstw skłania do inwestycji w nowoczesne, wydajne i ekonomiczne rozwiązania, które umożliwiają w szybki i łatwy sposób uzyskiwać nieskazitelnie czystej i zdrowej wody.

Wielu pracodawców przywiązuje ogromną uwagę do tego, aby jego pracownicy zdrowo się odżywiali i dbali o kondycję fizyczną. Coraz więcej miejsc pracy ma do zaoferowania w pełni wyposażone kuchnie, dystrybutory ze zdrową żywnością oraz siłownie, aby w przerwach pracownicy mogli wyjść na zajęcia gimnastyczne, pobudzić krążenie krwi i dotlenić mózg.

 

Stwórz najlepszy zespół

Spełnianie założeń strategii Wellness w sytuacji, w której mamy do czynienia z rynkową rywalizacją o dobrego pracownika, sprzyja w przyciągnięciu i zatrzymaniu tych najlepszych. Wszystkie wymienione wyżej praktyki wpływają korzystnie na obniżenie poziomu stresu wśród pracowników, którzy codziennie starają się zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Praca nad wspólnym poszukiwaniem rozwiązań oraz otwartość w komunikacji to czysta korzyść zarówno dla pracodawcy, jak i dla pracownika. Zrozumienie tej zależności to podstawa we wspólnym dążeniu do rozwoju i samorealizacji.

Powrót